mundial 1998

Pierwszy Puchar Świata w piłce nożnej odbył się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu, oprócz 1942 roku od 1946 roku, Mundial odbywa się co cztery lata. Przerwa w rozgrywkach spowodowana była oczywistą przyczyną – wojną. Każde Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej wzbudzają ogromne zainteresowanie na całym świecie. Tak samo było z XVI Pucharem Świata.

Mundial w 1998 roku odbył się we Francji. Kraj ten był gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej po raz drugi w historii. Były to szesnaste z rzędu rozgrywki, w których udział wzięły aż trzydzieści dwie drużyny, a nie dwadzieścia cztery, jak było wcześniej. Zostały one podzielone na osiem grup. Mecze odbyły się na dziesięciu stadionach:

 • Parc Lescure w Bordeaux
 • Stade de la Beaujoire w Nantes
 • Stade Vélodrome w Marsylii
 • Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Étienne
 • Parc des Princes w Paryżu
 • Stade de France w Saint-Denis
 • Stade Félix-Bollaert w Lens
 • Stade Gerland w Lyon
 • Stade de la Mosson w Montpellier
 • Stadium Municipal w Tuluza

W Mundialu 1998 brały udział reprezentacje następujących państw:

 1. Afryka Południowa
 2. Anglia
 3. Arabia Saudyjska
 4. Argentyna
 5. Austria
 6. Belgia
 7. Brazylia
 8. Bułgaria
 9. Chile
 10. Chorwacja
 11. Dania
 12. Francja
 13. Hiszpania
 14. Holandia
 15. Iran
 16. Jamajka
 17. Japonia
 18. Jugosławia
 19. Kamerun
 20. Kolumbia
 21. Korea Południowa
 22. Niemcy
 23. Nigeria
 24. Norwegia
 25. Maroko
 26. Meksyk
 27. Paragwaj
 28. Rumunia
 29. Stany Zjednoczone
 30. Szkocja
 31. Tunezja
 32. Włochy

Aż cztery kraje debiutowały na XVI Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej: Chorwacja, RPA, Jamajka oraz Japonia. W 1998 roku reprezentacja Polskie niestety nie zakwalifikowała się do turnieju. Ciekawostką jest to, że aby wyłonić wyżej wymienione 32 reprezentacje, 169 krajów odbyło aż 643 spotkania eliminacyjne.

Mundial 1998 wygrała Francja, która rozegrała mecz finałowy z Brazylią, pokonując ją 3-0. Trzecie miejsce na Mistrzostwach zdobyła Chorwacja, pokonując 2-1 reprezentację Holandii. Mecz finałowy odbył się na w Saint-Denis, a oglądało go na żywo aż 80 000 widzów na stadionie Stade de France.

Oficjalną maskotką Mundialu w 1998 roku był kogut Footix. Symbol ten nawiązywał do Franków Galijskich, z których wywodzą się Francuzi. Kogut nosił obuwie sportowe, na jego klatce piersiowej widniał napis “France ’98”, natomiast w rękach trzymał piłkę. Niebieski tors, czerwona grzywa i żółty dziób zdobiły uśmiechnięte zwierzę, które cieszyło się ogromną popularnością.

Oficjalnie używaną piłką podczas XVI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Francji był egzemplarz zaprojektowany przez markę Adidas, a nazwano ją Tricolore. To właśnie podczas Mundialu 1998 miała swoją premierę. Została zaprojektowana w taki sposób aby nawiązywać kolorami do flagi gospodarza. Ciekawostką jest, że podczas Mundialu we Francji pierwszy raz użyto piłkę posiadającą więcej niż dwa kolory.

Najlepszym zawodnikiem XVI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej według FIFA został Brazylijczyk, Ronaldo, który zakończył swoją karierę zawodową w 2011 roku. Najlepszymi strzelcami zostali – Chorwat Suker, któremu udało się strzelić aż sześć bramek, Argentyńczyk Batistuta z równie imponującym wynikiem pięciu bramek, Meksykanin Hernandez, Brazylijczyk Ronaldo oraz Chilijczyk Sales. Tym ostatnim udało się zdobyć po cztery bramki.

Największą tajemnicą Mundialu w 1998 roku była prawdopodobna zapaść Ronaldo. W dniu finałowego meczu jego kolega, Roberto Carlos, znalazł najlepszego zawodnika Pucharu Świata leżącego na podłodze. Godzinę przed rozgrywką podano oficjalną informację, że Ronaldo nie będzie uczestniczył w meczu. Jednak pod licznymi naciskami piłkarz wziął udział w finale, chociaż wypadł bardzo słabo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *