mundial 2002

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2002 roku odbyły się w Korei Południowej i Japonii. Zapisały się w historii jako pierwszy turniej odbywający się w Azji, a także pierwszy zorganizowany przez dwa państwa. 

Uczestnicy i organizacja mistrzostw

Decyzja o przyznaniu organizacji tym krajom została ogłoszona w maju 1996 roku. Mistrzostwa trwały miesiąc, mecz otwarcia został rozegrany 31 maja 2002 roku w Seulu, a finał 30 czerwca w Jokohamie. O tytuł rywalizowały 32 drużyny z całego świata, 29 z nich zostało wyłonionych podczas eliminacji z 199 drużyn, które wzięły w nich udział. Natomiast 2 miejsca przyznano organizatorom, a jedno obrońcy tytułu, którym była wtedy Francja. Był to jednocześnie ostatni turniej, w którym obrońca tytułu nie musiał brać udziału w eliminacjach. Mecze odbyły się łącznie aż na 20 stadionach, 10 położonych w Korei Południowej i 10 w Japonii. 

Przebieg turnieju

Kibice podczas mistrzostw w 2002 roku byli świadkami kilku sporych niespodzianek sportowych. Pierwsze duże zaskoczenia miały miejsca już w fazie grupowej, w której odpadła Francja będąca obrońcą tytułu i jednym z faworytów imprezy zdobywając tylko jeden punkt w trzech meczach. Drugim faworytem do tytułu mistrzowskiego, który zakończył swoje zmagania w tej fazie była Argentyna. Jeszcze większe zaskoczenie przyniósł skład półfinałów, w których wśród 4 najlepszych drużyn znalazła się Korea Południowa przed turniejem sklasyfikowana na 40 miejscu rankingu FIFA i Turcja, która znajdowała się na miejscu 20. Koreańczycy po drodze pokonali między innymi Portugalię, Hiszpanię i Włochy i każde z tych zwycięstw było sensacją. Zaskoczeń nie było jednak w składzie finału, w którym znalazła się pozostała dwójka półfinalistów Brazylia i Niemcy. Dzień przed finałem 29 czerwca został rozegrany mecz o 3 miejsce, w którym Turcja pokonała Koreę Południową 3:2. 

Wyniki reprezentacji Polski

Dla Polski były to wyjątkowe mistrzostwa, bo zakwalifikowała się do nich po raz pierwszy od 1986 roku. Oczekiwania w stosunku do drużyny były duże, ponieważ przeszła gładko przez eliminacje i zakwalifikowała się do nich pierwsza z Europy i druga na świecie. Jednak mundialowa przygoda biało-czerwonych zakończyła się już po dwóch przegranych meczach z Koreą Południową i Portugalią. W ostatnim meczu Polska wygrała ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie miało to już znaczenia.

Finał

W ostatnim meczu turnieju spotkały się dwie utytułowane drużyny Brazylia z 4 tytułami mistrza świata i Niemcy z 3. Było to jednak pierwsze bezpośrednie spotkanie tych zespołów na mundialu. Mecz został rozegrany w japońskiej Jokohamie i był oglądany na żywo przez 69 tysięcy kibiców. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, a drugiej padły dwie bramki. Strzelił je w 67 i 79 minucie brazylijski napastnik Ronaldo, dając swojej drużynie zwycięstwo. Brazylia wygrała w finale 2:0 i została pierwszą drużyną w historii, która 5 razy zdobyła mistrzostwo świata. Ronaldo został królem strzelców mistrzostw z 8 trafieniami, ale najlepszym graczem całego turnieju został wybrany bramkarz niemieckiej drużyny Oliver Kahn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *