Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1930 roku. Gospodarzem mundialu był wtedy Urugwaj, który odniósł finalnie zwycięstwo w tych rozgrywkach. Funkcję organizatora całego turnieju pełniła oczywiście FIFA, która istniała już od 1904 roku. Po licznych sukcesach dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i Amsterdamie organizacja postanowiła stworzyć własny turniej, zrzeszający drużyny z całego świata.
MŚ 1930 w Urugwaju – podstawowe informacje
Urugwaj był wówczas dwukrotnym mistrzem olimpijskim, drużyną, która grała w piłce nożnej pierwsze skrzypce. Decyzja FIFA odnośnie wyboru gospodarza mundialu na początku była odbierana negatywnie. Trwający w Europie kryzys ekonomiczny znacznie utrudniał sytuację wielu reprezentacji. Podróż do Ameryki Południowej była kosztowna, a ponadto wiele klubów nie chciało zgodzić się na wysłanie swoich najlepszych zawodników na mistrzostwa (długi czas rozłąki z klubem). Prestiż samych mistrzostw był właściwie żaden. Jednak nie powinno to nikogo dziwić. Tak bywa w przypadku większości nowych turniejów bez historii. Łatwo się więc domyślić, że nie odbywały się eliminacje poprzedzające MŚ. Reprezentacje brały udział w turnieju dzięki zwykłemu zaproszeniu przez organizatorów. W turnieju w Urugwaju udział wzięło 13 reprezentacji. Poza gospodarzami były to reprezentacje:
- Argentyny,
- Chile,
- Brazylii,
- Boliwii,
- Peru,
- Paragwaju,
- Meksyku,
- Stanów Zjednoczonych,
- Francji,
- Jugosławii,
- Rumunii,
- Belgii.
Drużyny z Europy wzięły udział w turnieju dzięki wysiłkom ówczesnego prezydenta FIFA – Julesa Rimeta. Drużyny zostały podzielone na 4 grupy. W pierwszej grupie znalazły się 4 drużyny, a w pozostałych grupach 3 reprezentacje.
Mimo iż trzynastka to pechowa liczba, turniej w Urugwaju okazał się wielkim sukcesem. Piłka nożna stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna, zyskując tym samym kolejną rzeszę fanatyków. Sporą niespodziankę sprawiła złożona głównie z debiutantów reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która dotarła do półfinału rozgrywek. Do dziś niejasna pozostaje sprawa trzeciego miejsca. Niektóre źródła podają, że mecz o 3 miejsce odbył się, a inne twierdzą, że takiego meczu nigdy nie było. Początkowo uznawano, że Jugosławia wygrała z USA. Potem doszły informacje mówiące o tym, że Jugosławia zrezygnowała z meczu o 3 miejsce, ze względu na niesprawiedliwe sędziowanie w półfinale. Ostatecznie według wyliczeń federacji FIFA, to USA zdobyło w 1930 roku brązowy medal.
Mecz finałowy i zakończenie mundialu
Wielki finał został rozegrany na stadionie Centenario, który mógł pomieścić nawet 100 tysięcy osób. Stadion ten został wybudowany specjalnie z okazji mistrzostw świata. W finale spotkały się drużyny gospodarza turnieju i Argentyny. Finał miał niesamowicie emocjonujący przebieg. Po pierwszych 45 minutach Urugwaj przegrywał 1-2 i fani Argentyny powoli szykowali się do wielkiego świętowania. Jednak druga połowa należała już w całości do gospodarzy i mecz zakończył się zwycięstwem 4-2 na korzyść Urugwaju. Prezydent FIFA wręczył prezesowi piłkarskiej federacji Urugwaju wykonaną ze złota statuetkę i tym samym zakończył pierwsze mistrzostwa świata. Oczywiście piłkarze i fani Urugwaju świętowali jeszcze kilka dni po zakończeniu mundialu.